Scenki – Białowieskie Koło Rysunkowe – Spotkanie nr.19

Scenki - Bialowieskie kolo rysunkowe - Blondynki tez graja

Przez ostatni wyjazd na targi Pyrkon nie odbyły się zajęcia rysunku w naszym Białowieskim Kole Rysunkowym. Dziś po dwu tygodniowej przerwie znowu spotkałam się z moimi uczennicami, kontynuując scenki z człowiekiem w roli głównej.

Już wcześniej wymyślałam różne scenki, w której zawsze można znaleźć inną pozę człowieka. Był już chłopak czytający książkę pod drzewem, kobieta opalająca się na plaży, a tym razem wymyśliłam nastolatkę w swoim pokoju, kucającą przy stercie papierów i pudełek. Każda scenka posiadała cel, a mianowicie przypomnienie tematów z innych zajęć. Była w takim razie już natura i owale. Nasze spotkanie nr 19 miało na celu odświeżenia wiadomości z pierwszych zajęć o pudełkach i prostokątach. W końcu rysunek to nauka, a każdą wiedzę należy powtarzać dla lepszego utrwalenia.

O to szkic początkowy, który dałam dla dziewczynek na spotkaniu Białowieskiego Koła Rysunkowego:
szkic początkowy

Tego typu zarys daje bardzo dobrą inspirację ( moje uczennice nie marnują czasu na wymyślenie tego co mają stworzyć – mają na to cały tydzień w postaci pracy domowej ) i oczywiście jest również pomocą do określenia proporcji, zawarcia kompozycji i umiejscowienia wszystkich elementów w przestrzeni. Na zajęciach nie daję gotowych, wykończonych rysunków, dzięki temu efekty końcowe u każdej z dziewczynek są zupełnie inne. Chcę dawać im szansę na rozwijanie swojej wyobraźni jak i również możliwość na własnoręczne umiejscowienie cieni i innych efektów. Możliwość na tworzenie własnych, autorskich dzieł jest bardzo ważnym nawykiem, ponieważ nikt jeszcze nie został artystą plagiatując pracę czy technikę innych artystów.

Technicznie idzie im coraz lepiej. Wcześniej używały tylko jednego ołówka, dziś na 19 spotkaniu Białowieskiego Koła Rysunkowego korzystały już z 3. Często ten fakt jest bardzo lekceważony przez początkujących rysowników. Jeszcze sama do niedawna myślałam, że ołówek 5B wystarczy w zupełności – wystarczy przecież raz przycisnąć mocniej, a raz delikatniej. To okropny błąd! W końcu mam piękny zestaw z KOH-I-NOOR ‚a od 8B do 2H i teraz można zacząć prawdziwe rysowanie. Nie bez powodu jest tyle miękkości ołówków! Szkic początkowy należy wykonywać twardym, a im ciemniej tym miększy ołówek. Dlatego też mój rysunek przedstawiony powyżej został wykonany pięcioma różnymi ołówkami, oczywiście firmy KOH-I-NOOR. Najpierw był H do szkicu początkowego, a w etapie cieni doszedł B, 2B, 3B i 8B. Niektórzy rysownicy do osiągnięcia w swoich rysunkach pełnego realizmu używają również węgla i kredek akwarelowych. Przyznam szczerze, że nie przepadam za węglem ( strasznie brudzi, a dźwięk jest tak samo nieznośny jak paznokcie przejeżdżające po tablicy .. brr ). Ale może kiedyś się przemogę 😉

Jak widać nie ma znaczenia ile lat się rysuje, człowiek uczy się przez całe życie, a efekt nie zawsze jest istotny, tylko chęci.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *