Scenka 4– Białowieskie Koło Rysunkowe – Spotkanie nr.20

Scenka 4
To już dwudzieste spotkanie Białowieskiego Koła Rysunkowego i czwarta scenka do narysowania przez moje uczennice.

Dzisiejsza scenka jest nawiązaniem do bardzo starego tematu o zwierzętach. Każdy z nas lubi jakieś zwierzątko, a zwłaszcza dzieci. Żeby zajęcia były miłe i ciekawe przedstawiłam prostą scenerię bawiącego się dziecka z swoim pupilem. W tym temacie zawarta została nie tylko anatomia człowieka jak i również psa w odpowiedniej pozie ( zadowolonego szczeniaka, przygotowującego się do skoku ). Skoro pies ujęty został w ruchu, człowiek nie mógłby pozostać statyczny. Wszystko musi do siebie pasować, dlatego zdecydowałam się na pozycję siedzącą w lekkim rozkroku i z wyprostowanymi nogami, ręce pozostały rozłożone tak jak to zazwyczaj wygląda gdy bawimy się z naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

Wymyślanie scenek bywa bardzo trudne, gdyż mam do czynienia z dziećmi, których nie chcę zniechęcić do rysunku, tylko dać im jak największą motywację. Pozy muszą być proste, ale nie mogą się powtarzać, żeby po pierwsze niebyło nudno, a po drugie, żeby w każdy rysunku było co innego do przećwiczenia. Ja sama sobie mogę stawiać wyzwania, ale dla niedoświadczonych osób trzeba być bardzo delikatnym. Moja rada jest taka by nie dawać zbyt skomplikowanych skrótów perspektywicznych ciała, tak jak jest to w głównym charakterze komiksów marwelowskich. Dobrze jest też, aby pozy były w miarę proste i nie starać się zbyt wyginać ciała, żeby nie wyszła jakaś straszna maszkara. W moim dzisiejszym przykładzie można zauważyć, że postać jest ujęta w prostym kadrze ( można policzyć proporcję biorąc wielkość głowy za miarę ), ustawienie nóg i rąk na pierwszy rzut oka wyglądają jakby były wykreślne cyrklem, a pies ustawiony prostym profilem. Taki rysunek jest mimo wszystko wyzwaniem dla dzieci, ale z takim potrafią sobie świetnie poradzić, znajdując często swoją własną metodę na scenkę, tak aby wyglądała dobrze.

Początkowy zarys wykonany osią:
Wyrysowywanie osią

W nim zawarte są proporcje. Jak widać różni się od tego co dawałam wcześniej. Zawsze były kółka i figury geometryczne. Jak widać to nie jest jedyna metoda na poprawny rysunek. To co wykonałam dzisiaj jest rysowanie osią. Jest ona również bardzo dobra i przyjemna, a do tego troszkę szybsza. Dobrze jest jednak dla początkujących, aby jednak rysując osią, później do niej dorysowali jednak proste figury geometryczne. Ja już mogę robić tylko kreskami. Mając wyrysowane patyczki od razu na nich modeluję ostateczną sylwetkę człowieka.

A o to szkic, który dałam dla dziewczynek:
Szkic

Po upiększeniu wszystkich szczegółów przychodzi czas na cieniowanie. Należy być bardzo konsekwentnym. Dobrze jest zaznaczyć sobie miejsce źródła światła, zastanowić się nad kierunkiem strumieni światła, a więc tym samym kierunkiem cieni na podłodze, czy ścianie.

Jest wiele metod na stworzenie rysunku, warto jednak znaleźć coś dla siebie, a nie męczyć się z czyimiś upodobaniami.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage

6 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *