Renifer – Białowieskie koło rysunkowe – Spotkanie nr.6

Łoś

Łoś

Na szóstym spotkaniu Białowieskiego Koła Rysunkowego nadal dominował motyw świąteczny. Była już choinka, a dziś pokazałam jak rysuje się Renifera. To pierwsze zwierzę, które miały do narysowania moje uczennice.

Renifer jest bardzo charakterystyczny, lecz można go łatwo pomylić z danielem. Chciałam, Żeby dziewczynki szczególnie zwróciły uwagę na jego kształty i maść. Dlatego też na początku zajęć powiesiłam dwa rysunki przedstawiające różne, kopytne zwierzęta do rozróżnienia. Dałam łosia i renifera. Łoś nie jest trudny do rozpoznania przez poroże, długie nogi i oczywiście śmieszny pyszczek. Renifer nie jest przecież gorszy. Ma charakterystyczny garbek na nosie, krótkie nogi, duże kopyta i niepowtarzalny pasek na brzuchu. Jeśli nie zlekceważy się tych kilku cech, nawet najbardziej nieudany rysunek będzie czytelny i nikt nie będzie miał wątpliwości ” co autor miał na myśli”.

Łoś

Łoś

Przechodząc do rysunku na początku należy zbadać proporcje naszego zwierzaka. Moją ulubioną metodą to oczywiście kółeczka. W nie wrysowałam dokładne kształty renifera, a następnie go pocieniowałam. Uwaga, cienie, a maść to duża różnica i wszystko musi się zgadzać. Bardzo ciemny pasek na brzuchu nie jest przecież cieniem, a kolorem, ale już dwie ciemniejsze nogi, czy poroże jest z pewnością cieniem. Należy również podjąć decyzję co do szrafu. tam gdzie cień użyłam długich kresek, ale futerko podkreśliłam drobnymi, gęsto obok siebie ustawionymi kreseczkami. Garb mojego renifera oraz nos jest ciemny. Po zastanowieniu można stwierdzić, że jest to jego maść, ponieważ padające na niego światło nie dałoby cienia na oświetlonej części. Łatwiej jest tego typu rzeczy rysować kredkami. Ołówek posiada tylko odcienie i trzeba czasem przy najprostszym rysunku mocno się zastanowić jak pogodzić ze sobą kolor z cieniem.

Na pracę domową zadałam zwierzęta do narysowania. Najlepiej z ciekawymi maściami jak dalmatyńczyk z jego plamkami, czy papugi, które potrafią być niesamowicie kolorowe.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *