Profil – Białowieskie Koło Rysunkowe – Spotkanie nr.24

jessica alba rysunek profil
Podczas zajęć naszego Białowieskiego Koła Rysunkowego bardzo często tematem jest człowiek. Nie dlatego, że właśnie to preferujemy, tylko dlatego że jest to jeden z najtrudniejszych motywów do rysowania i wymaga wielu ćwiczeń i powtórzeń. Zawsze znajdzie się coś co można udoskonalić w rysowaniu człowieka. Może być to część ciała, różne sylwetki czy pozycje. Dziś tematem był profil.

Opanowanie techniki w rysowaniu profilu twarzy człowieka może stworzyć piękny i bardzo wdzięczny rysunek, dlatego ja sama wybrałam bardzo delikatnej urody Jessice Albe. Dla dziewczynek na zajęciach dałam inne zdjęcie z prostszą fryzurą, ponieważ kok mojej modelki jest na tyle skomplikowany, że zajął mi parę godzin ( twarz rysowałam o wiele krócej).

Na sam początek polecam bardziej kreskówkowe twarze, a nie zdjęcie żywego człowieka. Warto inspirować się komiksami, ponieważ mimo że nie posiadają hiperrealizmu to proporcje człowieka są bardzo dobrze zachowane.

Kiedy uda się przeanalizować profil człowieka w tedy można brać się za żywy model. Najlepiej zacząć od kółek tak jak to było w moim przypadku oraz zwrócić uwagę na pewne szczegóły w twarzy, które jesteśmy w stanie wyrysować prostą bryłą.

pierwszy etap rysunku

szczegóły

Po przestudiowaniu twarzy i wyrysowaniu proporcji możemy wymodelować najdrobniejsze szczegóły. Mój szkic początkowy:

szkic początkowy

Miałam do dyspozycji bardzo delikatne zdjęcie bez mocnych kontrastów, dlatego do moich cieni korzystałam z twardych ołówków KOH-I-NOOR’a. Najwięcej jest ołówka HB, twarz wzmocniłam B i miejscowo 4B, najciemniejsze elementy wykonałam 7B i jest ich najmniej. Do drobnych, białych kosmyków użyłam bardzo drobnej gumki.

Wycieniowanie twarzy też czasami wymaga zaznaczenia odpowiedniego pola o różnej tonacji. Moje pola to te które są najciemniejsze.
cienie

Między ciemnym miejscem a jasnym nie można zostawiać widocznej krawędzi, ponieważ twarz może stać się sztuczna i kanciasta. Dobrze jest użyć pośredniego ołówka i rysować powoli i delikatnie aż cienie zleją się i stworzą efekt gładkiej skóry.

Efekt końcowy widoczny powyżej.

Jak widać kontrastu jest nie wiele, ale to czasami daje nam efekt czarno-białej fotografii, ale na pewnym poziomie dobrze jest czasem znaleźć własną metodę na rysunek i stworzyć coś co może nas wyróżnić na pierwszy rzut oka. Ja zawsze będę dążyć do realizmu bo to jest najbliższe mojemu sercu.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage

6 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *