Postać z tłem 1 – Białowieskie Koło Rysunkowe – Spotkanie nr.17

Postać z tłem

Postać z tłem

Jak co tydzień dzisiaj odbyły się zajęcia Białowieskiego Koła Rysunkowego, ciężko pracujemy aby nasze uczennice rysowały coraz lepiej.

 

Jak już wiecie na samym początku uczyłam naszych wychowanków rysowania pudełek aby następnie przejść na naukę rysowania przedmiotów owalnych, roślinności, zwierzęta, motywów świątecznych i na końcu człowiek. Co tydzień podczas zajęć pokazywałam krok po kroku jak narysować konkretny przedmiot z działu, który aktualnie przerabialiśmy ale doskonale wiemy, że tak naprawdę dla każdego rysownika najważniejsza jest jego własna koncepcja twórcza . Postanowiłam, że zacznę pomału rozwijać wyobraźnię dziewczynek, biorąc pod uwagę, że posiadają już pewną wiedzę, którą przekazywałam im raz w tygodniu przez prawie 5 miesięcy.

 

Moją najnowszą metodą na rozwijanie ich twórczości jest wykorzystanie rysunku, na którym znajduje się jedynie rozrysowane proporcje człowieka, będący w określonej pozycji i do tego bardzo ogólne tło z możliwością modyfikacji. Taki rysunek jak widać poniżej dałam na zajęciach.

szkic

szkic

 

Dzięki tej pracy, moje podopieczne mogły rozpocząć tworzyć coś własnego, dzięki tej pracy pomocniczej widziały jak wygląda poprawnie rozrysowania postać człowieka, dzięki czemu początek miały dość prosty. Ich głównym zadaniem było dokończeni e rysunku ale już korzystając tylko z własnej wyobraźni. Oczywiście służyłam pomocą, ale same świetnie dały sobie radę. W takim działaniu było kilka bardzo pozytywnych aspektów. Pierwsze to powtórzenie metody na rysowanie drzewa liściastego, po drugie moje podopieczne stworzyły coś własnego, po trzecie każda mogła pochwalić cię zupełnie inną pracą – w końcu każdy człowiek chce być oryginalny na swój sposób.

 

Efekt końcowy ich prac robił wrażenie, dlatego też z czystym sumieniem mogę polecić taką metodę dla wszystkich początkujących. Mam nadzieje, że rysunek, który przygotowałam na dzisiejsze zajęcia pomoże wam w waszej nauce rysowania ale mimo wszystko byłoby naprawdę super gdybyście rysowali własne postacie wykorzystując wskazówki, które opiszę wam w następnym akapicie.

 

Zawsze zaczynam od kółek rysowanych delikatną kreską, a do tego nadaje się idealnie ołówek HB z KOH-I-NOOR’a. Czasami kiedy już wszystko jest rozrysowane okazuje się że mamy dużo pustej kartki. W tym przykładzie po wykreśleniu postaci opierającej się o drzewo zauważyłam że mój prawy górny róg w ogóle nie został wykorzystany. Przestrzeni było na tyle dużo, że postanowiłam dodać parę zwisających gałązek, tak jak jest to w przypadku wierzby płaczącej. Taki zabieg spowodował że rysunek nie ucieka już w lewo, ale jest wypośrodkowany i posiada kompozycję zamkniętą. Kiedy już opanujemy szkic, który w końcu prezentuje się obiecująco, można przejść do dalszego etapu – rozrysowania detali i ostatecznych kształtów. To właśnie w tym etapie rysujemy dokładny wygląda człowieka – określenie płci, dopasowanie ubrań i przedmiotów, które mogą się z nią znajdować takie jak np. książka, telefon, tablet itd. Teraz można zająć się cieniami. W cieniach najważniejsza jest konsekwencja. Jeśli dajemy cień na plecach to w dalszych częściach ciała cień będzie po tej samej stronie – z tyłu głowy, nóg itd. Jeśli trzymamy się zasad nasz rysunek na pewno się uda.

 

Pracą domową jaką zadałam dla dziewczynek było wymyślenie własnych scen i narysowanie ich w uproszeniu – samymi kółkami. Kiedy zrobię korektę, będą mogły dokończyć swoją pracę, a to tylko skieruje je w stronę samodzielności. Mam nadzieję, że kiedyś nie będę już im potrzebna i zaczną tworzyć prawdziwe dzieła.

 

 

<strong>Kinga</strong>

 

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz <a href=”https://www.facebook.com/Blondynkitezgraja”>fanpage </a>

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *