Owoce – Białowieskie koło rysunkowe – Spotkanie nr.8


Każdy z nas zna jakieś wielkie arcydzieło z tematyką owoców. Jest to temat może troszkę oklepany, ale jeśli doprowadzi się go do perfekcji to znaczy, że jest się już na bardzo dobrej drodze.


W naszym ósmym spotkaniu Rysunkowego Koła Białowieskiego dałam jako rekwizyt pomarańczę, jabłko, mandarynkę i przekrojoną cytrynę. Cała kompozycja umiejscowiona została na drewnianej desce. To bardzo ważne ćwiczenie i jak często pozory mylą może być nawet trudne do zrealizowania.

Pierwsza rzecz – umiejscowienie owoców na kartce. Najpierw szukam tego co jest po środku. W moim przypadku była to cytryna, a więc narysowałam średniej wielkości kółko. Dalsze etapy były już łatwizną. Musiałam tylko dopasować wielkości pozostałych owoców do mojego kółka po środku. Wiadomo że jabłko po prawej stronie jest większe i starałam się by był jak najbliżej brzegu kartki. Pomarańcza jest największa i stoi za cytryną. Ostatnią narysowałam mandarynkę, która musiała być po lewej stronie tak samo oddalona od krawędzi kartki jak jabłko. Taki zabieg tworzy symetrię i miło się patrzy na kompozycję.

Kiedy już mamy kółeczka to można wsiąść się z wrysowywanie kształtów. Nie było tu dużych zmian. Najwięcej metamorfoz przeszła cytryna w której musiałam dać elipsę, a dopiero w elipsie wyrysować miąższ. Jabłko dostało oczywiście ogonek a przy nasadzie daje się mocny cień w kształcie księżyca.

Teraz cieniowanie. Najpierw cienie rzucone przez owoce na desce, a potem na owocach. Przy desce owoce są ciemne, a im wyżej tym jaśniej i oczywiście tak manewrujemy szrafem, aby stworzyć wyoblenie na naszych owocach. Na jabłku cień dałam wszędzie, a na koniec przemazałam gumką, aby nadać efekt błysku. Oczywiście im większy kontrast tym błysk jest bardziej czytelny.

Na koniec zajęłam się fakturą. Pomarańcza ma bardziej chropowatą skórkę, a jabłko gładką. Dlatego też na moich pomarańczowych owocach dałam parę delikatnych kropeczek, a na jabłku paski.

Taka jest moja metoda na owoce i mam nadzieję, że się podoba 😉

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *