Oko – Białowieskie koło rysunkowe – Spotkanie nr.10


Przez 9 zajęć Białowieskiego koła rysunkowego starałam się powoli zwiększać poziom trudności rysunków naszym uczennicom. Skupiałam się na prostych formach takich jak garnki, kubki, pudełka, czy owoce. Dziś nadszedł czas na człowieka. Nie rzuciłam jednak moich wychowanków od razu na głęboką wodę. Wszystko po kolei. Dlatego też na 10 zajęciach zaczęłam od pojedynczej części ciała, dziś było to oko.

kołoSamo oko zaczyna się tak jak pomarańcza w poprzednich zajęciach, czyli od zwykłego koła wyrysowanego delikatną linią. Te koło to jedynie gałka oczna, która ma na celu ułatwić nam dalsze cieniowane na powiekach tak, aby rysunek nie wyszedł płasko.

 

 

 

Kolejny etap to kontury. Na kole należy wyrykonturysować kształt powiek oraz uwzględnić kącik oka.

 

 

 

 

szczegóły W 3 etapie są detale. Tutaj staram się zawsze wyrysować to co najważniejsze i niczego nie   pominąć. Najdelikatniejszą kreską zaznaczyłam miejsce, w którym będzie znajdować się cień.

 

 

 

 

Ostanie i najlepsze – wykończenie. W tej części należy poświęcić najwięcej czasu i dokładności. Nie śpieszyć się. Szraf – to zależy, robiłam kółeczkami i kreskami + gumka do ścierania. Brwi i rzęsy muszą być wyraźne i rysowane grubymi kreskami. Same cienie w oczach mają swoją zasadę. Tak jak każdy wie, że pod brodą jest mocny cień to tak samo jest pod brwiami. Powieka na naszym oku posiada pewną grubość – w końcu jest to skóra. Ona również rzuca cień na gałkę oczną. Cień w tamtym miejscu musi być delikatny i pokazał jego zaokrąglenie oraz gładkość. Światło na tęczówce nadaje wrażenie szklistości, dlatego warto o nim pamiętać. Bardo ciemno będzie od strony nosa oraz w kąciku oka. Pod okiem należy uważać, żeby nie robić podkowy, a pokazać kształt. Żeby było bezpiecznie lepiej nie robić tam mocnych kresek ( chyba, że jest to cecha charakterystyczna rysowanej osoby ). Osobiście polecam zrobić w tym miejscu tak zwaną delikatną plamę.

Taka jest moja metoda na rysowanie oczu. Jednak nie zawsze mamy je takie duże. Zazwyczaj mamy format A4 a tam całą twarz w tedy przyda się uproszczenie oka, jednak lepiej jest zacząć od ćwiczeń mocno szczegółowych, aby móc je skalować i upraszczać.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *