Kwiat – Białowieskie Koło Rysunkowe – Spotkanie nr.23

Kwiat
Przez sesję mieliśmy małą przerwę w zajęciach, ale dziś w końcu się one odbyły. Podczas zajęć na naszym Białowieskim Kole Rysunkowym został już przerobiony temat kwiatów, ale dziś kontynuowaliśmy go w trochę zmodyfikowanej wersji.

Tym razem połączyliśmy kwiat z postacią ślicznej kobiety. Można to rysować na przeróżne sposoby. Dla dziewczynek dałam łąkę z kobietą w zwiewnej sukni i koszykiem z kwiatami, a ja dla was przygotowałam portret, gdzie jeden kwiat jest motywem przewodnim i dominującym, gdyż zasłania część twarzy dziewczyny.

Mój rysunek jest dość prosty kompozycyjnie, ustawiony na wprost, jak i również można uznać za nudny. Jednak taki motyw jest bardzo wygodny do przećwiczenia cieni, bez zbędnej męki w wyrysowywania kształtu twarzy.

Na początku narysowałam ogólny obrys głowy, a dopiero potem wyrysowałam miejsce i proporcje oczu, nosa itd. Mając tę uproszczoną formę łatwiej mi było naszkicować detale i dokładne kształty w twarzy. Kwiat zasłania usta dla dziewczyny i powinien być odwrócony do niej, ponieważ nikt nie wącha w ten sposób kwiatów. Jednak jest to specjalny zabieg na rzecz atrakcyjności rysunku. I właśnie tym różni się rysunek od fotografii. Zdjęcie potrafi w piękny sposób zatrzymać chwilę, ale to rysunek pokaże oraz ukryje to co chcemy.

Szkic początkowy:
szkic

Ostatni etap to oczywiście cienie. Użyłam do tego ołówków z KOH-I-NOOR’a o miękkości od HB do 8B oraz dodałam trochę czarnego tuszu i czarnej kredki. Przy włosach trzeba pamiętać aby linia szła zgodnie z kierunkiem włosa, a cienie na twarzy była gładkie. Gładkość można uzyskać przez dokładny i precyzyjny szraf ( kreska obok kreski ) lub dla ułatwienia – kółeczkami. W naszym świecie nie ma konturu tylko plamy, dlatego kwiat, który jest jasny umiejscowiłam na ciemnym tle – miejsce gdzie na szyi człowieka znajduje się najmocniejszy cień. Dlatego też warto już na samym początku dokładnie przemyśleć kompozycję, aby później nie zastanawiać się jak narysować jasny przedmiot na jasnym tle ( choć to byłaby z pewnością bardzo dobra lekcja ). Jednak wolę nie robić takich zabiegów, gdyż gustuję osobiście w mocnych kontrastach.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage

3 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *