Kwiaty – Białowieskie Koło Rysunkowe – Spotkanie nr.22

Kwiat

Było już tak wiele scenek z człowiekiem w roli głównej, że przyszedł czas na małe oderwanie się od rutyny i spróbowanie czegoś innego. Dziś na 22 spotkaniu Białowieskiego Koła Rysunkowego dziewczynki miały nowy temat, którego wcześniej nie przerabiały, czyli – Kwiaty.

Temat tak samo popularny jak rysunek warzyw i owoców. Kwiaty od zawsze były źródłem inspiracji dla artystów. Dla mnie osobiście motyw kwiatów kojarzy się z stylem secesyjnym, choć moje rysunki z pewnością nie kojarzą się z tamtym okresem. Secesja choć bardzo piękna i bajeczna to gustuję bardziej w realistycznych dziełach.

Kwiaty są bardzo łatwe i przyjemne do rysowania, zwłaszcza dla początkujących. W przyrodzie występują oczywiście gatunki bardzo skomplikowane, a rysowanie ich jest z pewnością pracochłonne. Na pierwsze zajęcia wybrałam w miarę proste kwiaty i dałam dla dziewczynek do wyboru. Bardzo spodobały im się kwiaty wiśni, który przepięknie prezentują się na rysunkach wykonane najróżniejszą techniką. Moja praca nie jest skupiona na gatunku, a raczej na kompozycji całego rysunku. Trzeba pamiętać, że w rysowaniu kwiatów to układ ich jest najważniejszy by pokazać ich piękno. U mnie kwiat znajduje się w szklance co było dodatkowym wyzwaniem, gdyż nigdy nie rysowałam szkła i wody. Jestem zdania, że wszystkiego trzeba spróbować, aby stać się mistrzem w swoje dziedzinie. Choć rysuje bardzo długo to i tak do tej pory wiele rzeczy jest dla mnie wyzwaniem, ale staram się ćwiczyć i jak najbardziej udoskonalać to co robię.

Moja metoda na rysowanie kwiatów, to oczywiście wykreślenie uproszczonymi kształtami kompozycji na kartce.

W niej wyrysowuje detale, czyli płatki, łodyszkę, szklankę i jej charakterystyczne wzory tworzone przez wodę i nierówności szkła.

Na końcu są cienie. Ja osobiście w kwiatach preferuję ciemne tło i jasne płatki oraz bardzo ciemną łodygę. Należy zawsze pamiętać, że płatki są wyoblone lub wklęsłe. Nie są nigdy płaskie i sztywne jak druty. Jeśli coś ma kształt to należy go pokazać cieniem, dlatego też najczęściej końcówki płatków robię ciemniejsze a środek jaśniejszy.

Moją pracę wykonałam ołówkami KOH-I-NOOR HB, B, 3B, 5B, 6B, na formacie A4. Czas 3h.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage

3 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *