Gollum – Władca Pierścieni – Level 86

Gollum - Władca Pierścieni

Gollum – Władca Pierścieni


Kiedy słyszymy hasło „Władca Pierścieni” od razu na myśl przychodzi nam kilka charakterystycznych postaci. Z pewnością myślimy o Gandalfie, Hobbicie – Pan Bagins, Sauronie ( a dokładnie jego oko ) i oczywiście o Gollumie.

Wszystko zaczęło się od powieści „Hobbit”, autorstwa J.R.R. Tolkiena, choć to właśnie trylogia „Władca Pierścieni” została początkowo zekranizowana. Wszystko w dużej mierze kreci sie wokół pierścienia Saurona. Ten piękny artefakt posiada ogromną moc i to właśnie dzięki niemu dusza Saurona przetrwała. Pierścień potrafi przejąć kontrolę nad słabymi istotami po to by móc wrócić to swojego właściciela. Ten zgubny przedmiot przechodził z rąk do rąk i często wywoływał nieszczęścia. Najdłużej „cieszył” się nim Sméagol, choć zapłacił dużą cenę za tą fatalną miłość.

Sméagol był dawniej hobbitem z plemienia Stoorów. Kiedy jego najbliższy przyjaciel Déagol znalazł Jedyny Pierścień w rzece Anduin, życie Sméagola zmieniło się na zawsze. Ogromne pragnienie posiadania złotego przedmiotu i zazdrość jak go ogarnęła popchnęła do popełnienia zbrodni, co z pewnością nie leży w naturze hobbitów. Po zamordowaniu przyjaciela Sméagol przejął władzę nad pierścieniem. Jego fascynacja była tak silna, że wydłużyło znacznie jego życie. Hobbici jako rasa już długo długowieczna dożywają 100 – 150 lat, jednak dzięki mocy Jedynego Pierścienia Sméagol zakończył żywot mając ponad 600 lat. Został wygnany przez swój lód, za liczne kradzieże, które dokonywał dzięki mocy Pierścienia. Zamieszkał w Górach Mglistych, gdzie całymi dniami i nocami napawał się pięknem artefaktu, który pomału przejmował kontrolę nad hobbitem.

Przez stulecia Sméagol zamieszkiwał w jaskini całkowicie sam. Jego jedynym towarzyszem był Pierścień, który zmienił hobbita w stwora, żywiącego się surowymi rybami i goblinami. Już nie nazywał się Sméagol tylko Gollum, co bardziej brzmi jak przezwisko niż imię. Jego umysł nie wytrzymał mocy magicznego przedmiotu co doprowadziło go do obłędu. Jego podwójna osobowość podzielona została na dobrą i złą. Korzystał z drugiej osoby, a Pierścień nazwał „Skarbem”, który ułatwiał mu polowanie na gobliny.

Jego wygląd stał się bardzo charakterystyczny, wręcz jedyny w swoim rodzaju, który uwieczniłam na papierze. Na formacie A4 ukazałam Golluma z jego cennym skarbem, korzystając z Promarkerów ( Ice Gray ) oraz kredek akwarelowych Faber Castell do wyróżnienia Jedynego Pierścienia. Całość zajęła mi ok. 4 h.

Szkic początkowy:

Szkic początkowy

Szkic początkowy

Trzeba pamiętać, że Gollum ukształtował losy w książkach „Hobbit” i „Władca Pierścieni”. W końcu to dzięki niemu Bilbo Bagins znalazł Jedyny Pierścień, który doprowadził do szczęśliwego zakończenia. Może w innym wypadku to Sauron byłby na szczycie, ale dobrze, że do tego nie doszło.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *