Drzewa – Białowieskie koło rysunkowe – Spotkanie nr.4


Na czwartym spotkaniu Białowieskiego Koła Rysunkowego tematem były drzewa . Niby prosty temat, lecz metod na jego poprawne narysowanie jest masa. Pokazałam dla dziewczynek jedną z moich starych prac i wiem, że dziś wykonałabym ją zupełnie inaczej, chociaż tak też można szkicować.

 

Na początku zaczęłam jak zawsze opowiadać. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi jak należy poprawnie patrzeć, aby móc poprawnie narysować drzewa. Pokazałam, że pień składa się z kory, która ma bardzo ostry kształt, przez swoją szarpaną strukturę wywołane przez pęknięcia, a korona jest bardziej miękka lecz nie rysuje się „chmurek” tak jak to często widać w dziecięcych rysunkach. Korona składa się z liści, pień nie, więc trzeba na jeden i drugi element znaleźć metodę, aby można było odróżnić materiał.

Drzewo – Białowieskie koło rysunkowe

Drzewo – Białowieskie koło rysunkowe

 

Rozłożyłam drzewo na części pierwsze. Dlatego też narysowałam  liścia, a potem część pnia. Następnie dodałam do moich elementów cienie. I te rysunki pokazują jak bardzo kora różni się od korny.

 

Po drobnych ćwiczeniach przeszłam do głównego tematu. Zaczyna się od pnia, który u podstawy jest gruby, a im wyżej tym cieńszy. To samo z gałęziami. Przy pniu są grube, im bliżej korony tym cieńsze. Same gałęzie rysuje się dość płynnie, ale trzeba uważać, żeby nie wyszło zbyt glutowato. Teraz można narysować koronę. Dziś moją ulubioną metodą jest makaron. Sama ręka rusza się tak jakby pisała po kartce tworząc coś na wzór bazgrołów czy właśnie makaronu spaghetti. Przy gałęziach będzie dużo zawijasów, aby uformować cień, im wyżej czubka korony tym rzadziej. Jeśli zrobi się to w drobny maczek, rysunek staje się bardziej estetyczny i staranny. To przypomina kępę liści. Mój rysunek dla dziewczynek był bardzo szybki, a zawijasy duże i tak jak słusznie zauważyły, przypominają włosy. Można wyciągnąć z tego wniosek, że z grubych i dużych zawijasów można stworzyć np. gęste loki.

 

Samo cieniowanie jest tu bardzo ważne, gdyż nie będzie takie samo jak w przedmiotach z poprzednich zajęć. Wcześniej pokazałam kreski, lecz na drzewie wygląda to jak trawa, a nie liście. Jeśli jednak  zdecydujemy się na tego typu szraf musi być on bardzo delikatny i krótki – można go zaobserwować na  rysunku powyżej.

 

Zajęcia były bardzo przyjemne, dziewczynki rysują coraz lepiej, mam nadzieję, że następne zajęcia za tydzień będą równie udane.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *