Człowiek 3 – Białowieskie Koło Rysunkowe – Spotkanie nr.16

Rysunek człowieka

Rysunek człowieka


Na dzisiejszym spotkaniu Białowieskiego Koła Rysunkowego kontynuowałam lekcje dotyczące rysowania ludzi.

Podczas poprzednich zajęciach, skupiliśmy się na całej sylwetce, ale to trochę może przerosnąć. Postanowiłam więc uprościć i umilić zajęcia. Tym razem do narysowania dałam dziewczynę nie całą, ale do pasa, skupiając się na detalach na ubraniu, dodatkach takich jak słuchawki i komórka oraz nad mimiką twarzy. Pozę wymyśliłam dość prostą. Jak widać po twarzy nie jest ona strasznie realistyczna, raczej uproszczona. Posiada mało cieni i proste kształty. Patrząc na same kontury może się ona kojarzyć trochę z kreską komiksową. Ale to jest bardzo pozytywne dla początkujących, a z czasem można brać się za coraz bardziej ambitne portrety i sylwetki.

Na początku wyrysowałam kółka do określenia proporcji, a następnie wrysowałam w nie kontury, w których można dostrzec wyraźne kształty człowieka. Mój szkic początkowy wygląda tak jakbym rysowała gołą dziewczynę, choć efekt końcowy prezentuje się zupełnie inaczej, przez ubrania. Nie rysuje od razu postaci z ciuchami dlatego że bez „golizny” ciężko określić dokąd sięga bluzka, gdzie się marszczy i tak dalej. Rysując więc wcięcie w tali, a następnie luźny sweter, wiem gdzie mogą znajdować się fałdy ubrania, a gdzie będzie gładko. Idąc w ten sposób – od szczegółu do ogółu – można się spodziewać poprawnie wyrysowanego rysunku.

szkic

szkic

Ostatni etap to – cienie. Czasami bardzo mocno cieniuję twarz, tym razem postanowiłam, że się trochę ograniczę. Cienie nie są proste, złe ich zastosowanie może spowodować że nasz człowiek zamieni się w jednolitą plamę. Tym bardziej każdemu zależy na tym, aby sweter miał inną strukturę od skóry. Tutaj widać, że twarz jest bardziej biała i gładka, a sweter ciemniejszy, po za tym bardzo dobrze widać fakturę włóczki. Mocne cienie są tylko w niektórych miejscach. Musimy pamiętać też o elementach dodatkowych takich jak np. kabel który również rzuci własny cień w tym przypadku na sweterek mojej postaci.

Dzisiejsze zajęcia były bardzo przyjemne, a dziewczynki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.

Moją pracę wykonałam na formacie A4, ołówkiem KOH-I-NOOR B oraz 3B. Całość zajęła mi ok. 2 h.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *