Człowiek 2 – Białowieskie Koło Rysunkowe – Spotkanie nr.15

Rysunek człowieka w pozycji siedzącej

Rysunek człowieka w pozycji siedzącej


Na piętnastym spotkaniu Białowieskiego Koła Rysunkowego tematem była konturowana sylwetka człowieka, tym razem w pozycji siedzącej.

Na zajęciach po raz pierwszy skorzystaliśmy z pomocy modela – Marka. Zupełnie inaczej rysuje się człowieka z patrzenia, niż przerysowując z gotowego rysunku. Kiedy nie widzimy etapów, a mamy prawdziwego żywego modela sprawy mogą się komplikować. Ale to jest właśnie poprawne rysowanie. Nie od razu wychodzi, a o wiele łatwiej idzie kiedy jest osoba, która może nakierować na dobrą drogę. W końcu pierwsze czego trzeba się nauczyć to obserwacji. Umiejętność przelania wizji na papier to sprawa drugorzędna! Jest jeszcze jedna ważna umiejętność, o której często się zapomina – samoocena. Jeśli widzimy swoje błędy to już połowa sukcesu.

Mój rysunek powyżej to z pewnością nie Marek, ani modelka. Postać jest stworzona prze ze mnie do celów edukacyjnych. Pierwsze co należy zrobić to określić proporcje – wielkość, środek i marginesy ( odległość postaci od krawędzi kartki). To bardzo ważne, żeby nasza postać była jak najbardziej w centrum. Czasami jest to kwestia prób i błędów, ale lepiej jest ćwiczyć po to by od razu dostrzec ile potrzebujemy miejsca na rysunek. Jak widać po niżej rysujemy od ogółów do szczegółów. Najpierw uproszczona wersja człowieka, a następnie jego kształty. W drugim etapie można narysować dodatkowe elementy, meble, ubrania, czy tak jak w przypadku mojego rysunku – delikatne, lekko prześwitujące okrycie. Teraz warto oddalić się od kartki i spojrzeć na całość ” świeżym okiem „. To dobry etap na poprawki. Kiedy już podejmiemy decyzję i stwierdzimy, że nam się podoba można przejść do cieniowania.

etapy rysunku

etapy rysunku

Efekt końcowy nie musi mieć wiele detali. Rysunki i style są różne. Gdy jesteśmy na etapie ćwiczeń sylwetki człowieka, ruchu i pozycji, twarz może być nawet nie rysowana. W tym przypadku ważne są proporcje i ogólne zaznaczone cienie. Warto czasem porobić wiele niedokończonych rysunków niż jeden z wymuskanymi detalami.

Mój rysunek człowieka w pozycji siedzącej wykonałam na formacie A4, ołówkiem KOH-I-NOOR 3B, czas ok. 1H.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *