Cieniowanie,Białowieskie koło rysunkowe – Spotkanie nr.3


Jak już wiecie co piątek organizujemy darmowe zajęcia w ramach naszego Białowieskiego koła rysunkowego.
Podopieczne naszego kółka robią niesamowite postępy. Tematem wczorajszych zajęć było cieniowanie.

Cieniowanie podczas rysowania jest chyba jedną z najważniejszych umiejętności, jaką każdy rysownik powinien jak najszybciej przyswoić. Służy do pokazania światłocienia, oprócz tego dzięki niemu możemy nadać kształt jak i głębie rysowanego przez nas przedmiotu czy osoby.
Każdy dobry nauczyciel rysunku zaczyna szkolenie podopiecznych od prostych zadań i potem w raz z ich postępami dodaje kolejne elementy, aż w końcu może zacząć uczyć ich techniki zwanej SZRAF kwintesencji cieniowania. Oczywiście istnieją inne techniki np. rozcieranie palcem czy kartką papieru lecz niestety jest to największy błąd jaki można popełnić ucząc innych, techniki te artystycznie poprawne ale nie są szanowane w środowisku akademickim czy chociażby nawet wśród innych doświadczonych artystów jest to bardzo dobre na początek dla samouków. Niestety ta technika potrafi bardzo zakorzenić się w stylu rysownika dlatego My od początku uczymy naszych wychowanków nieco trudniejszej ale poprawnej techniki.
Na początku myśleliśmy, że tak szybkie narzucenie programu nie będzie dobre dla dziewczyn, jakie było nasze zdziwienie gdy zaczęły łapać szraf w mig i są coraz lepsze, nie możemy się doczekać następnych zajęć by zobaczyć jak sobie poradziły z pracą domową.
Na wczorajszych zajęciach pokazałam im szybki szkic porcelanowego garnuszka opisałam jak wygląda poprawna technika cieniowania, następnie dziewczyny zabrały się za rysowanie.
Trzeba pamiętać, że w pracy z dziećmi, zawsze należy starać się ukazywać poprawny wizerunek przedmiotu, które szkicujemy na zajęciach, mimo iż to dla dorosłego jest oczywiste dzieci mają tendencje do upraszczania niektórych elementów.
Jeszcze zanim zaczęły rysować powiedziałam im, że jest to porcelanowy błyszczący garnuszek, zwróciłam im uwage, że światło pada z góry, a cień jest z prawej strony oraz w głębi garnuszka.

Kinga i Marek

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *