Choinka – Białowieskie koło rysunkowe – Spotkanie nr.5

Na dzisiejszym spotkaniu Białowieskiego Koła Rysunkowego nadal kontynuowaliśmy naukę rysowania roślin. Każdemu z nas udziela się już powoli atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też postanowiłam, że nauczę dziewczynki jak poprawnie i realistycznie rysuje się choinki.

Na poprzednich zajęciach były drzewa liściaste, dziś iglaste. W ten sposób pokazałam, że drzewo może różnić się od drzewa. Korona z liści jest puszysta i rysuję się ją jak wijący makaron spaghetti. Nie zrobię jednak tego samego z choinką. Choinki często mają bardziej widoczne gałęzie, a ich korona to ostre igiełki, które z pewnością trzeba pokazać w rysunku.

Początkowo skupiłam uwagę na pojedynczej gałązce, żeby zobrazować z czego nasze drzewko będzie się składać. Pokazałam też różnicę między liściem. Po tak krótkim wstępie zaczęłam rysować drzewko. Każdy chce mięć piękną i kształtną choinkę, ale nie zawsze to wychodzi, dlatego pokazałam, że drzewo iglaste jest trójkątem, w który wpisuje się pień i gałązki. Kiedy powstaje coś na wzór szkieletu dajemy igiełki. Początkowo są one delikatne, im niżej tym jest ich więcej i brak prześwitów, a pod gałązkami znajduje się cień. Taką można spotkać na świętach w domu, dlatego też zadałam pracę domową, w której dziewczynki mają narysować piękną, dużą choinkę z bombkami i łańcuchami. Ciekawa jestem już efektów.

Jednak to nie jest jedyna metoda na rysowanie drzewa iglastego. Styl makaronowy może również pasować jeśli odpowiednio się go zastosuje. Zaczyna się od trójkąta tak jak w pierwszym modelu, ale z gałęziami robi się zupełnie co innego. Są owalne i skierowane w dół, a pod nimi rysujemy igły w dość uproszczony sposób, ujmując sam, kształt który widać z daleka.

Cień w tego typu rysunkach jest bardziej tworzony przez kreski, co daje wrażenie ostrości i tego typu faktura może kojarzyć się z igłami.

Każdy przedmiot można narysować na wiele sposobów. Ja mam dwie metody na drzewo iglaste, choć wiem, że jest ich znacznie więcej. Mam nadzieję, że zainteresowani znaleźli coś dla siebie, a jeśli macie jakieś inne ciekawe pomysły na rysunek z chęcią się z nimi zapoznam.

Kinga

Jeśli macie jakiś pomysł na kolejny wpis lub chcecie żebym coś konkretnego narysowała napiszcie komentarz lub skontaktujcie się przez nasz fanpage.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *